Strona główna > Zacznij tutaj > Inwestowanie na giełdzie – prosty poradnik

Inwestowanie na giełdzie – prosty poradnik

osoba siedząca nad komputerem z otwartymi wykresami i myśląca jak zacząć inwestować

Inwestowanie na giełdzie – dla kogo to jest zajęcie? -takie pytanie często zadają sobie osoby chcące zacząć przygodę z rynkami finansowymi. Inwestowanie to często kolejny etap po oszczędzaniu. Skoro tu jesteś to oznacza, że bardzo poważnie myślisz o samodzielnym inwestowaniu nadwyżek finansowych.

Co musisz wiedzieć o inwestowaniu?

Przede wszystkim Inwestowanie powinno być proste i tanie. Wcale nie trzeba używać skomplikowanej inżynierii finansowej, żeby stworzyć własny plan inwestycyjny a zarazem system do skutecznego inwestowania.

Znając podstawowe zasady możesz sam opracować plan inwestycyjny i stworzyć odpowiednią strategię, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Musisz mieć świadomość, że giełda nie jest miejscem, w którym zbija się błyskawiczne fortuny, jak często pokazywane jest to  w filmach. Jeżeli myślisz, że na giełdzie szybko się dorobisz to prawdopodobnie będziesz podejmował zbyt duże ryzyko. Wcześniej czy później rynek nauczy Cię pokory. Nie ma drogi na skróty. Inwestowanie to długotrwały proces, w którym spokojna strategia oparta na dyscyplinie i cierpliwości pomoże osiągać satysfakcjonujące stopy zwrotu z inwestycji.

Zanim poważnie weźmiesz się za inwestowanie musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim zastanów się jaką część swoich ciężko zarobionych oszczędności chcesz przeznaczyć na inwestycje. Musisz też podjąć decyzję jaki horyzont czasowy dla nich wybierzesz. Jeżeli planujesz inwestycje z myślą o emeryturze to koniecznie rozważ założenie konta maklerskiego IKE lub IKZE. Wykorzystują one optymalizację podatkową i są zwolnione z tzw. podatku Belki, co przy inwestowaniu długoterminowym będzie miało bardzo duże znaczenie.

Jakie kwoty należy inwestować na giełdzie?

Wiele osób zastanawia się jaką trzeba mieć kwotę wolnych środków, żeby zacząć inwestować. I tutaj należy sprostować często spotykane twierdzenie, że należy posiadać dużo pieniędzy. To nie jest prawda. Naprawdę wystarczy kilkaset złotych, żeby wystartować. Ważne jest podejście do inwestycji i nastawienie długoterminowe. Można co miesiąc dopłacać do rachunku wolne środki i na małych kwotach uczyć się inwestowania. Dla początkujących inwestorów nawet zalecane jest rozpoczęcie inwestowania od mniejszych kwot, co pozwoli zdobyć doświadczenie nie ponosząc dużego ryzyka.

Osoby zajmujące się profesjonalnym inwestowaniem, bardzo często przeszli podobną drogę. Na początku inwestowanie traktowali jako hobby, ale z czasem zaczęli poświęcać temu zajęciu coraz więcej czasu. Na ogół wyniki z inwestycji stawały się coraz lepsze i kapitał zaangażowany na rynku powiększał się. Kiedy inwestor w ciągu dwóch, trzech dni zarobi równowartość miesięcznej pensji na etacie to zaczyna dostrzegać, że praca w pełnym wymiarze zaczyna mu przeszkadzać. Zaczyna się zastanawiać co powinno być jego głównym źródłem utrzymania.

I tutaj musisz mieć świadomość, że giełda wcale nie jest łatwym miejscem zarabiania pieniędzy. Skuteczne inwestowanie wymaga sporego doświadczenia i solidnej wiedzy. Giełda uczy pokory, ale może stać się Twoją drogą do niezależności finansowej. Potrzeba jednak na to dużo czasu, Twojej pracy i determinacji w dążeniu do osiągnięcia sukcesu.

Jeżeli wiesz już, że chcesz inwestować to teraz musisz zdecydować jaką kwotę i na jaki czas możesz zainwestować. Musisz zdecydować jakie instrumenty finansowe należy wybrać do swoich inwestycji i jak poprawnie zdywersyfikować swój portfel. Wcale nie jest to takie łatwe i oczywiste jak by się mogło wydawać.

Dywersyfikacja klucz do ograniczenia ryzyka

Dywersyfikacja, czyli świadome zróżnicowanie i wprowadzenie różnych instrumentów finansowych do portfela inwestycyjnego ma na celu zmniejszenie ryzyka naszych inwestycji. Odpowiednia dywersyfikacja oczywiście nie wyeliminuje całkowicie ryzyka związanego z inwestowaniem, ale pomoże nam w ochronie portfela w gorszych czasach dla jakiegoś aktywa.

Redukcja ryzyka i ochrona kapitału muszą być priorytetem zarówno przy inwestowaniu długoterminowym jak i krótkoterminowym.

Podstawowa zasada w inwestowaniu polega na tym, że musisz znać instrument finansowy w który chcesz zainwestować. Ważna jest też twoja skłonność do ryzyka jaką jesteś w stanie podjąć, ponieważ nie ma znaczenia jak dobry będziesz miał plan inwestycyjny i jak dobre będziesz miał strategie inwestycyjne w inwestowaniu są okresy lepsze i gorsze. Musisz nauczyć się z tym sobie radzić, a pomóc w tym może odpowiednia dywersyfikacje twojego portfela, czyli odpowiedni podział kapitału na różne aktywa.

Inwestowanie na giełdzie aktywne czy pasywne

Następną sprawą jaką należy omówić to jest sposób inwestowania. Czy skłaniasz się w stronę inwestowania aktywnego czy pasywnego. To w dużej mierze będzie zależało od czasu jaki zamierzasz przeznaczyć na inwestycje jak i czasu potrzebnego na pilnowaniu swoich inwestycji jak i horyzontu czasowego na jaki się zdecydujesz. Warto zastanowić się nad filozofią inwestowania mając na uwadze koszty związane z przeprowadzanymi transakcjami, ponieważ mogą one znacząco wpływać na wyniki naszego portfela inwestycyjnego. Dlatego początkującym inwestorom polecane jest inwestowanie pasywne.

Otwarcie rachunku maklerskiego pozwala nam na rozszerzenie możliwości i zakup papierów wartościowych notowanych na giełdach.

W co możesz zainwestować swoje oszczędności posiadając konto maklerskie.

Inwestowanie na giełdzie w akcje

Akcje to nic innego jak udziały w przedsiębiorstwie. Ponieważ w większości przypadków nie stać jest pojedynczego inwestora na nabycie całej firmy to akcja pozwala nam nabyć część przedsiębiorstw

 Kupując akcje danej spółki stajemy się jej współwłaścicielami w proporcji zakupionych akcji do wszystkich wyemitowanych na giełdzie. Mamy prawo wziąć udział w organizowanym przez spółkę Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Oczywiście decydujący wpływ na firmę będą mieli akcjonariusze posiadający najwięcej akcji, ale jako mniejszościowy akcjonariusz też jesteś współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa.

Przy pomocy akcji można zbudować portfel zarówno aktywnie lub pasywnie zarządzany i przy okazji czerpać korzyści z dywidend które firmy płacą swoim akcjonariuszom.

Inwestorów zainteresowanych tego rodzajem inwestycji zapraszam do zakładki AKCJE

Inwestowanie na giełdzie w obligacje

Obligacje to idealny papier do zdywersyfikowania portfela i przy większym kapitale warto przeznaczyć część swoich środków na ten instrument finansowy.

To papiery dłużne, czyli takie dzięki którym dane państwo, miasto, gmina lub firma pożycza pieniądze od inwestorów oferując im odpowiednie odsetki w zamian za pożyczony kapitał.

Inwestorów zainteresowanych tego rodzajem inwestycji zapraszam do zakładki OBLIGACJE

Inwestowanie na giełdzie w Fundusze inwestycyjne pasywne (ETF)

ETF to idealny tani instrument finansowy dla początkującego inwestora. Nie posiadając zbyt dużo wiedzy jak i kapitału, instrument ten pomaga rozsądnie zdywersyfikować portfel.

ETF-y są to fundusze notowane na giełdzie przeważnie oparte na indeksach. Ich zadaniem jest naśladowanie danego indeksu i osiąganie takiej samej stopy zwrotu. ETF-y nazywane są funduszami pasywnymi, ponieważ zarządzanie nimi polega na idealnym odzwierciedleniu indeksu i jest bardzo tani w porównaniu do zwykłych funduszy inwestycyjnych często aktywnie zarządzanych próbujących pokonać rynek.

Inwestorów zainteresowanych tego rodzajem inwestycji zapraszam do zakładki ETF-y

Derywaty, czyli instrumenty pochodne (kontrakty terminowe, opcje, rynek forex)

Instrumenty finansowe oparte na dźwigni finansowej są przeznaczone dla bardzo doświadczonych inwestorów. Ich założeniem jest, możliwość inwestowania zarówno na wzrosty jak i spadki danego instrumentu. Mechanizm dźwigni finansowej pozwala na otwarcie pozycji za równowartość np. 1/10 wartości całego kontraktu, czyli 10% a zyski lub straty liczone są od całej wartości kontraktu. Inwestując w tę grupę instrumentów trzeba mieć świadomość, że ryzyko utraty zainwestowanych środków jest bardzo duże. Instrumenty te wykorzystywane są przez osoby zajmujące się inwestowaniem krótkoterminowym często są to inwestycje jednodniowe.

Surowce, waluty, kryptowaluty, różnego rodzaju instrumenty pochodne CFD czyli na różnice kursowe. To już jest Liga Mistrzów w inwestowaniu. Niestety, ale 90% inwestorów traci na tym pieniądze. Dźwignia finansowa czasami dochodzi do 1:100 co powoduje, że można na tym rynku szybko zarobić, ale też jeszcze szybciej stracić całość kapitału. Jest to rynek dla inwestorów posiadających kilkuletnie doświadczenie w inwestowaniu oraz mających opanowane perfekcyjnie zarządzanie kapitałem.

Nauka i doświadczenie w inwestowaniu na giełdzie

Żeby skutecznie i odpowiedzialnie inwestować na giełdzie osiągając przy tym satysfakcjonujące stopy zwrotu należy poznać właściwości i cechy różnych instrumentów finansowych oraz mechanizmy jakie rządzą giełdami. Jeżeli zdecydujesz się na inwestycje giełdowe to musisz przygotować się na systematyczne przyswajanie dużej porcji wiedzy i edukację w tej dziedzinie. I po to właśnie powstała strona parkietfinansowy.pl . Chcemy pomagać Wam zdobywać doświadczenie w inwestowaniu na giełdzie i pomagać unikać typowych błędów jakie popełniają nie tylko początkujący inwestorzy.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami na Naszej stronie, w których zajmiemy się między innymi takimi zagadnienia jak:

  • – wiele innych ważnych zagadnień jakie są potrzebne do skutecznego inwestowania na giełdzie polskiej i zagranicznej, aby osiągać satysfakcjonujące stopy zwrotu.

Gdzie otworzyć rachunek inwestycyjny?

Jeżeli jesteś pewny, że chcesz zacząć inwestować na giełdzie w papiery wartościowe to musisz podjąć bardzo ważną decyzje. Mianowicie gdzie otworzyć rachunek maklerski. Wybór na rynku jest teoretycznie duży, ale musisz mieć świadomość, że każda transakcja wykonana na koncie maklerskim generuje koszty zarówno od kupna jak i sprzedaży instrumentu finansowego.

Obecnie jest na rynku broker który oferuje 0% prowizji za przeprowadzone transakcje do wartości obrotu aż 100 000 EUR miesięcznie. Posiada on w ofercie zarówno akcje polskich firm jak i zagranicznych oraz bardzo szeroki wybór funduszy ETF.  Mowa jest oczywiście o XTB. Niestety wadą tego rachunku jest fakt, że nie może on być prowadzony jako konta IKE/IKZE.

szczegóły oferty XTB można znaleźć tutaj: https://www.xtb.com/pl

Dlatego jeżeli zamierzasz inwestować z perspektywą bardzo długą i zamierzasz skorzystać z tych środków dopiero na emeryturze to obecnie rachunek maklerski IKE/IKZE możesz otworzyć np. w domu maklerskim banku BOŚ lub MBANKU i skorzystać z ulg podatkowych.

warto poczytać: Jak wybrać najlepsze konto maklerskie » Parkiet Finansowy

Przy wyborze rachunku maklerskiego proponuję bardzo uważnie przyjrzeć się TABELI OPŁAT i PROWIZJI. W inwestowaniu koszty transakcyjne mogą bardzo negatywnie wpłynąć na wyniki Twojego portfela inwestycyjnego.

Zapraszamy do częstego odwiedzania naszej strony i pogłębiania swojej wiedzy.

You may also like
obraz przedstawiający postać symbolizującą prezydenta USA, cieszącego się z wygranych wyborów. W tle znajduje się budynek giełdy oraz wykres z tendencją wzrostową, symbolizujący optymizm rynkowy po sukcesie politycznym i inwestowanie na GPW w tym okresie Scena jest utrzymana w patriotycznych barwach z elementami nawiązującymi do Stanów Zjednoczonych.
Inwestowanie na GPW a wybory prezydenckie w USA
obraz przedstawiający stos książek o tematyce giełdowej. Każda książka ma tytuł związany z inwestowaniem, handlem lub rynkami finansowymi, a ich okładki zawierają wykresy giełdowe i symbole finansowe. Obok znajdują się okulary, notatnik i pióro, tworząc profesjonalną atmosferę.
Najlepsze książki o inwestowaniu na giełdzie
inwestowanie dywidendowe przedstawia infografika przedstawiająca podstawowy proces kupowania akcji dywidendowych. W czytelny sposób pokazuje cztery główne kroki: analizę spółki, decyzję o zakupie, otrzymywanie dywidendy oraz reinwestowanie zysków. Styl biznesowy z prostymi ikonami i przejrzystą grafiką sprawia, że proces ten jest łatwy do zrozumienia.
Inwestowanie Dywidendowe – Kompleksowy Przewodnik
okładka książki poradnika dla inwestorów giełdowych. Minimalistyczny design, z wyrazistą typografią i symbolami finansowymi, nadaje książce profesjonalny i zaufany wygląd. Kolorystyka utrzymana w tonacjach niebieskiego i zielonego podkreśla autorytatywny charakter poradnika.
Inwestowanie na giełdzie – poradnik dla początkujących
Inwestor giełdowy uważnie oglądający notowania giełdowe na wielu ekranach, ubrany w elegancki garnitur, wyglądający na skupionego i zdeterminowanego, z wykresami i liczbami wyświetlanymi na ekranach, w nowoczesnym środowisku biurowym.
Psychologia w inwestowaniu – Jak emocje wpływają na inwestycje
obraz przedstawiający obligacje CATALYST skarbową jaką można zakupić na rynku obligacji CATALYST GPW leżącą na biurku, otoczoną przedmiotami takimi jak pióro, kalkulator i raporty finansowe. Detale na obligacji podkreślają jej oficjalny i formalny charakter, tworząc profesjonalną atmosferę.
Obligacje CATALYST GPW
cieszący się inwestor giełdowy patrzący na wskaźnik sentymentu rynku
Analiza sentymentu rynku w inwestowaniu na rynkach finansowych
osoba liczy na kalkulatorze.Prowizje i poślizg cen przyczyną strat inwestorów giełdowych
Prowizje i poślizg cen przyczyną strat inwestorów giełdowych.

Dodaj komentarz