Inwestowanie a trading- dla osób które wkraczają w świat rynków finansowych rozróżnienie między tymi pojęciami może nie być od razu oczywiste. W rzeczywistości są to dwie różne czynności, chociaż cel inwestora jest taki sam czyli osiągnięcie zysku.
Handel krótkoterminowy coraz bardziej popularny
Wraz z postępem technologicznym koszt zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych na rynkach kapitałowych drastycznie spadł. Spowodowało to, że coraz więcej inwestorów coraz chętniej spogląda w kierunku handlu krótkoterminowego. Istnieje wiele platform, które pozwalają rozpocząć inwestowanie od bardzo małych kwot. Ma to oczywiście swoje zalety, ponieważ pozwala inwestować osobom nie posiadającego dużego kapitału. Jednak niesie to ze sobą ryzyko, że inwestor bez odpowiednich umiejętności narażony jest na utratę kapitału. Dlatego też, niezwykle ważne jest poznanie i zrozumienie mechanizmów panujących na rynkach finansowych i poznanie różnic pomiędzy inwestowaniem a tradingiem.
Inwestowanie a trading- na czym polega INWESTOWANIE
Inwestowanie polega na kupowaniu instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje, fundusze ETF w celu osiągnięcia zysków w perspektywie średnio lub długoterminowej. Inwestor często trzyma otwartą pozycje miesiącami i nie interesują go krótkotrwałe zmiany cen. Szum w tle nie ma znaczenia. W inwestowaniu liczy się długoterminowy trend i możliwość zarabiania, podążając za nim. Inwestorzy zazwyczaj kierują się analizą fundamentalną i długoterminowymi trendami. Inwestor liczy na wzrost wartości danego aktywa i czerpanie z tego tytułu korzyści np. w formie dywidendy.
warto przeczytać: https://parkietfinansowy.pl/analiza-fundamentalna-spolki/
Inwestowanie a trading- najbardziej popularne metody INWESTOWANIA
Strategia kup i trzymaj
Metoda „kup i trzymaj” w inwestowaniu jest strategią polegającą na zakupie aktywów finansowych, takich jak akcje, obligacje czy fundusze indeksowe (ETF-y), a następnie trzymaniu ich przez długi okres. Inwestorzy, którzy stosują tę metodę, zazwyczaj patrzą na swoje inwestycje jako na formę oszczędzania na przyszłość. Inwestują w spółki, w które wierzą na dłuższą metę. Strategia „kup i trzymaj” ma na celu minimalizację wpływu emocji inwestora na decyzje inwestycyjne. Przewidywanie krótkoterminowych wahnięć cen może prowadzić do podejmowania emocjonalnych a co za tym idzie błędnych decyzji.
Strategia systematycznego inwestowania
Systematyczne inwestowanie długoterminowe to strategia polegająca na regularnym lokowaniu określonych kwot w inwestycje przez długi okres. Inwestorzy stosujący tę strategię zazwyczaj regularnie inwestują określoną kwotę, niezależnie od bieżących warunków rynkowych, co pozwala im na uśrednienie ceny zakupu instrumentu finansowego w dłuższym terminie. Inwestorzy systematycznie inwestują określone kwoty regularnie, na przykład co miesiąc lub co kwartał, niezależnie od bieżących warunków rynkowych.
Strategia ta zakłada długoterminowe podejście do inwestowania i zakłada trzymanie inwestycji przez długi okres. Regularne inwestowanie określonych kwot pozwala inwestorom na uśrednienie inwestycji w dłuższym okresie. Inwestor nie musi stale analizować rynków i próbować wyłapać krótkookresowe dołki, żeby dokonać zakupów.
Systematyczne inwestowanie może być zautomatyzowane poprzez ustalenie stałych dat i kwot inwestycji. Ułatwia to inwestorom utrzymanie dyscypliny inwestycyjnej i uniknięcia emocji związanych z zakupem danego instrumentu finansowego.
Systematyczne inwestowanie długoterminowe może być skuteczną strategią dla inwestorów, którzy chcą budować portfel inwestycyjny w sposób regularny, zdyscyplinowany i długoterminowy. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się w inwestowaniu w fundusze indeksowe, czyli coraz bardziej popularne ETF-y.
warto przeczytać: https://parkietfinansowy.pl/etf-co-musisz-wiedziec/
Inwestowanie dywidendowe
Inwestowanie dywidendowe to strategia, w której inwestorzy kupują akcje spółek z historią wypłacania regularnych dywidend. Dywidendy są wypłacane przez spółki swoim akcjonariuszom z zysków firmy. Inwestorzy stosujący tę strategię dążą do generowania pasywnego dochodu z tytułu dywidend, a także potencjalnie korzystają ze wzrostu wartości akcji w czasie.
W tej strategii wybierane są spółki przynoszące zyski z solidnymi fundamentami, stabilnymi dochodami i zyskami. Takie podejście może powodować mniejsze ryzyko niż w przypadku innych form inwestowania. Niektórzy inwestorzy wybierają reinwestowanie otrzymywanych dywidend. Pozwala im to na wykorzystanie efektu procentu składanego i zwiększenie swojego kapitału inwestycyjnego w dłuższym horyzoncie czasowym. Inwestorzy skupieni na dywidendach nie reagują na krótkoterminowe wahania cen, ponieważ ich głównym celem jest generowanie pasywnego dochodu.
Inwestowanie dywidendowe może być interesującą strategią dla inwestorów długoterminowych poszukujących stabilnego dochodu pasywnego z inwestycji w akcje. Większość spółek wypłacających dywidendy to stabilne firmy, które generują regularne zyski i mogą być atrakcyjne dla osób ceniących stabilność inwestycji.
Inwestowanie w spółki wzrostowe
Inwestowanie w spółki wzrostowe to strategia inwestycyjna polegająca na zakupie akcji spółek, które wykazują dynamiczny wzrost ich przychodów i zysków. Inwestorzy zainteresowani spółkami wzrostowymi szukają firm, które mają duży potencjał rozwoju, innowacyjne produkty lub usługi oraz mają perspektywy na dalszy dynamiczny wzrost wartości akcji.
Inwestorzy szukają firm, które mają potencjał do dalszego wzrostu wartości akcji w przyszłości, co może przynieść im wysokie zyski. Inwestowanie w spółki wzrostowe wiąże się z często wyższym ryzykiem niż inwestowanie w spółki bardziej stabilne. Wzrostowe firmy często działają w dynamicznych branżach, co może prowadzić do większych wahnięć cen akcji. Spółki wzrostowe często wyceniane są przez rynek bardzo wysoko. Biorąc pod uwagę, że przychody jak i zyski firm wzrostowych cały czas dynamicznie rosną to inwestorzy są skłonni płacić za akcje coraz to większą cenę.
W inwestowaniu w spółki wzrostowe ważne jest, żeby skupić się na perspektywach długoterminowych firmy. Inwestorzy stosujący tę strategię zazwyczaj mają długoterminowy horyzont inwestycyjny i wierzą w potencjał rozwoju danej firmy w ciągu kilku lat.
Inwestowanie w spółki wzrostowe może być atrakcyjne dla inwestorów poszukujących szybkiego wzrostu wartości portfela inwestycyjnego. Wymaga to jednak dokładnej analizy i oceny ryzyka związanego z inwestowaniem w dynamiczne, rozwijające się przedsiębiorstwa.
Inwestowanie a trading- na czy polega TRADING
Trading to nic innego jak krótkoterminowy handel instrumentami finansowymi. Osobie dokonującej takiej transakcji zależy na osiągnięciu stosunkowo szybkich zysków. Bardzo często inwestor wykorzystuje dźwignie finansową, żeby powiększyć otwartą pozycję. Transakcje często trwają kilka minut lub godzin. Inwestowanie krótkoterminowe pozwala wykorzystać nagłe wahania cen aktywów, które inwestor zauważy podczas śledzenia notowań instrumentów finansowych. Analiza techniczna, strategie krótkoterminowe i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji są kluczowe dla sukcesu w tradingu.
Jest to praktyka ryzykowna często wykorzystująca mechanizm dźwigni finansowej, wymagająca określonej wiedzy i umiejętności od inwestora. Ten rodzaj inwestycji nie jest polecany dla początkujących inwestorów. Trading może prowadzić do wysokich zysków, ale także znacznych strat, zwłaszcza gdy ryzyko nie jest odpowiednio wyliczone. Zarządzanie kapitałem jest jednym z ważniejszym czynników decydujących o sukcesie w handlu krótkoterminowym.
Do inwestycji bardzo krótko terminowych inwestorzy często wybierają brokerów oferujących handel na rynku FOREX.
Inwestowanie a trading- najbardziej popularne metody TRADINGU
Scalping
Scalping – metoda polegająca na wykonywaniu wielu transakcji w bardzo krótkim czasie. Inwestor próbuje czerpać zyski z niewielkich ruchów cen, wykorzystując przy tym wielkość otwartych pozycji. W tego typu handlu pozycje otwierane są na kilka minut i realizowane są nawet niewielkie zyski przy wykorzystaniu bardzo dużej dźwigni finansowej.
Inwestorzy wykorzystujący metodę scalpingu podejmują szybkie decyzje handlowe na podstawie krótkoterminowych wzorców cen i wskaźników technicznych. Traderzy scalpingu dokonują dużej liczby transakcji w ciągu krótkiego okresu, co wymaga szybkiego podejmowania decyzji i aktywnego monitora rynku. Zyski ze strategii scalpingu zazwyczaj są niewielkie w porównaniu do ryzyka związanego z krótkoterminowym inwestowaniem. Handel tą metodą wiąże się z wysokim poziomem ryzyka ze względu na szybkie wahania cen i potrzebę szybkiego reagowania na zmiany
Metoda scalpingi jest odpowiednia dla traderów aktywnych, którzy preferują krótkoterminowe często kilkuminutowe inwestycje. Gotowi są oni podejmować wysokie ryzyko w zamian za potencjalnie szybkie zyski. Jest to zaawansowana strategia handlu, która wymaga dużego skupienia, dyscypliny i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji.
Day trading
Day trading – zwany też intraday polega na kupowaniu i sprzedaży instrumentów finansowych tego samego dnia. W celu osiągnięcia szybkich krótkoterminowych zysków, często inwestorzy wykorzystują dźwignie finansową. Tego typu handel wymusza zamknięcie pozycji na koniec sesji, co eliminuje ryzyko powstania luki w cenach instrumentu finansowego.
Strategia Day tradingu opiera się na podejmowaniu szybkich decyzji inwestycyjnych, wykorzystując krótkoterminowe wahania cen w ciągu jednego dnia. Inwestorzy stosujący tą strategie skupiają się na krótkoterminowych trendach i dokonują dużej liczby transakcji. Day traderzy muszą być aktywnie zaangażowani w monitorowanie rynku przez cały dzień. Śledzą oni aktualne informacje rynkowe i szybko reagują na zmiany.
Day trading jest intensywną i wymagającą strategią inwestycyjną, która jest odpowiednia dla inwestorów aktywnych, którzy mają bezpośredni dostęp do platformy transakcyjnej, mają umiejętność szybkiego podejmowania decyzji inwestycyjnych i są gotowi podejmować wysokie ryzyko w krótkim okresie.
Swing trading
Swing trading – jest formą handlu, która koncentruje się na wykorzystaniu krótkoterminowych ruchów cen na rynkach finansowych. Metoda ta polega na wyłapaniu krótkookresowego trendu panującego na rynku. W tego typu handlu pozycja otwarta jest przez kilka dni, aż do moment gdy inwestor uzna, że trend się wyczerpał.
Swing trading to strategia inwestycyjna polegająca na otwieraniu pozycji inwestycyjnych i trzymaniu ich od kilku dni do kilku tygodni, wykorzystując wzorce cenowe i trendowe.
Inwestorzy wykorzystujący tą strategie trzymają swoje pozycje inwestycyjne przez dłuższy czas niż day traderzy, zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Swing traderzy analizują zarówno dane techniczne, takie jak wzorce cenowe, wskaźniki techniczne czy poziomy wsparcia i oporu, jak i fundamentalne aspekty spółki, jak raporty finansowe czy trendy branżowe.
Inwestorzy stosujący tę metodę zazwyczaj ustalają poziomy zysków i strat, aby zabezpieczyć swoje pozycje w razie zmian na rynku i określić akceptowalny poziom ryzyka. Swing traderzy często szukają trendów cenowych, które mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, starając się wykorzystać wzrosty lub spadki cen w określonym okresie.
Swing trading jest strategią inwestycyjną odpowiednią dla traderów, którzy preferują trzymać swoje pozycje inwestycyjne przez dłuższy okres niż day traderzy, jednocześnie starając się korzystać z krótkoterminowych trendów cenowych. Ta strategia wymaga umiejętności analizy rynku, cierpliwości i dyscypliny.
Dla osób wybierających tę metodę inwestycji przydatna będzie strona: https://www.biznesradar.pl/
Cechą wyróżniającą trading jest to, że wiąże się on z wyższym ryzykiem niż tradycyjne inwestowanie pasywne. W związku z przeprowadzaniem dużej ilości transakcji, inwestor ponosi bardzo duże koszty transakcyjne co wpływa znacząco na wynik inwestycji. Duża zmienność instrumentów finansowych, połączona z dźwignią finansową generuje zarówno natychmiastowe zyski jak i straty. Inwestor wykorzystujący różne metody tradingu musi poświęcić dużo czasu na analizę rynkową i bieżące monitorowanie swoich inwestycji.
Podsumowanie
Inwestowanie to długoterminowe trzymanie aktywów, zazwyczaj przez kilka lat, z zamiarem generowania zysków ze wzrostu wartości aktywów lub dywidend. Trading, natomiast, polega na krótkoterminowym kupowaniu i sprzedawaniu aktywów w krótkich okresach, z zamiarem szybkiego generowania zysków.
Trzeba rozróżniać i dobrze zrozumieć każdy styl inwestycyjny i dobrać go do swojej osobowości i charakteru. Należy jednak pamiętać, że według oficjalnych danych nawet do 90% inwestorów próbujących swoich sił w tradingu przegrywa z rynkiem. Dzieje się tak ponieważ przeprowadzają oni bardzo dużo transakcji ponosząc przy tym koszty transakcyjne. Ukryte są one często w postaci spreadu w cenie zainwestowanego instrumentu finansowego i niezauważalne na pierwszy rzut oka. Z drugiej strony statystyka pokazuje, że cierpliwe, systematyczne i długoterminowe inwestowanie przynosi większości inwestorom zyski.
Pingback : Psychologia w inwestowaniu-Jak emocje wpływają na inwestycyjne » Parkiet Finansowy
Pingback : Inwestowanie na giełdzie-przewodnik dla początkujących » Parkiet Finansowy
Pingback : Zarządzanie ryzykiem - klucz do osiągania sukcesów na giełdzie » Parkiet Finansowy
Pingback : Inwestowanie pasywne czy aktywne - który styl wybrać? » Parkiet Finansowy