Strona główna > Baza Wiedzy > Zwrot kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu.

Zwrot kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu.

Wyrok z 11 września 2019 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwany „małym TSUE” wskazuje wyraźnie, że klientom którzy spłacili kredyt wcześniej, należy się zwrot „wszystkich” kosztów poniesionych przy udzielaniu kredytu, także tych pobranych na początku, jak prowizja czy opłata przygotowawcza.

Wyrok TSUE sprawił, że klienci mają otwartą drogę do skutecznej realizacji swoich praw. 

Rodzaje kredytów spłacone przed czasem, których dotyczy zwrot wszystkich poniesionych opłat to:.

 • gotówkowe
 • konsolidacyjne
 • kredyty hipoteczne
 • pożyczki pozabankowe

Niestety zwrot prowizji bankowej i pozostałych opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki nie dotyczy przedsiębiorców. Jeśli miałeś kredyt firmowy i spłaciłeś go przed terminem, nie możesz żądać zwrotu kosztów kredytów.

W przypadku kredytu konsumenckiego możesz ubiegać się o zwrot prowizji i pozostałych opłat jeśli:

 • spłaciłeś kredyt wcześniej – przed terminem określonym w umowie kredytowej.
 • umowę kredytu konsumenckiego zawarłeś po 18.12.2011 r.,
 • kwota kredytu konsumenckiego wynosiła do 255 500 zł lub równowartość w innej walucie w przypadku kredytów walutowych,

Należy też pamiętać, że ograniczenie do kwoty do 255 500 zł nie obowiązuje w przypadku kredytów zaciągniętych na remont domu czy też mieszkania, które nie zostały zabezpieczone hipoteką.

Z kolei o zwrot prowizji i pozostałych kosztów za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, możesz ubiegać się jeśli:

 • spłaciłeś kredyt wcześniej.
 • umowę kredytu hipotecznego zawarłeś po 22 lipca 2017 r. (reguluje to ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z 23 marca 2017 r.)

Bardzo ważną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, że w ustawie o kredycie konsumenckim nie ma zapisu o wyłączeniu kredytów hipotecznych. Jeżeli więc wartość Twojego kredytu hipotecznego wyniosła do 255 500 zł i zaciągnąłeś go po 18 grudnia 2011 r. możesz starać się o zwrot opłat i prowizji za wcześniejszą spłatę. 

Ile zatem jest czasu na wystąpienie o zwrot kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu?

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu cywilnego z dnia 9 lipca 2018r  na ubieganie się o zwrot proporcjonalnie pomniejszonej części prowizji masz 6 lat od momentu spłaty kredytu. Po tym czasie sprawa się przedawnia.

Jednak jeśli dokonałeś wcześniejszej spłaty kredytu przed 9 lipca 2018 r. to obowiązują Cię jeszcze stare przepisy i masz 10 lat na ubieganie się o zwrot prowizji. 

Jaką zatem kwotę możesz odzyskać?

Każdy przypadek jest inny, więc trudno wskazać jakiekolwiek kwoty. Możesz łatwo obliczyć ile powinien wynieść zwrot prowizji. Informację o jej wysokości na pewno masz zawartą w umowie kredytowej. Jednak pamiętaj, że prowizja to nie jedyna opłata, którą bank powinien Ci zwrócić. Dochodzą do tego również ubezpieczania do kredytu i inne opłaty dodatkowe, więc kwota ta będzie jeszcze wyższa.

Niestety, w większości banków czy firm pożyczkowych przy wcześniejszej spłacie kredytu nie dostaniesz automatycznie zwrotu prowizji.

Co zatem należy zrobić, aby odzyskać należne pieniądze?

Musisz złożyć do banku specjalny wniosek o zwrot prowizji kredytu, w którym poinformujesz bank o wcześniejszej spłacie zobowiązania finansowego. Powołaj się w nim na wyrok TSUE i art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim.

Jeżeli potrzebujesz wzoru formularza o zwrot „wszystkich” kosztów poniesionych przy udzielaniu kredytu zapisz się na Newslettera. Możesz też wysłać do Nas email na adres parkietfinansowy@gmail.com a otrzymasz go zupełnie za darmo.

Jeżeli wolisz aby Nasi eksperci sprawdzili, czy twoje zobowiązanie nadaje się do refinansowania i możesz odzyskać część kosztów to zapraszamy do kontaktu: Kontakt » Parkiet Finansowy

You may also like
KREDYT GOTÓWKOWY
osoba liczy na kalkulatorze raty kredyt konsolidacyjny
KREDYT KONSOLIDACYJNY
Kredyt gotówkowy- na co zwrócić uwagę przy jego zaciąganiu?
FUNDUSZ WSPARCIA KREDYTOBIORCÓW

4 Komentarze

 1. 17wojownik

  Proszę o informację jak to się ma do kredytu hipotecznego?

  255.500 to maksymalna kwota wartości kupowanej nieruchomości?

  Czy 255.500 to maksymalna kwota wkładu ze strony banku?

  Czy może te 255.500 to maksymalna kwota do spłaty wraz z kosztami?

  1. 255500 zł jest to maksymalna kwota kredytu (bez odsetek) udzielana przez bank zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim. Ponieważ w ustawie tej nie ma zapisu o wyłączeniu kredytów hipotecznych, jeżeli miałeś kredyt hipoteczny do 255500 zł i umowę zawarłeś po 18.12.2011 r to możesz starać się o zwrot kosztów po wcześniejszej spłacie, tak jak dotyczy to kredytów konsumenckich

   1. 17wojownik

    Czyli jeżeli kupuję nieruchomość za np. 400.000, wkład własny daję 150.000 w banku biorę kredyt hipoteczny 250.000 i spłacam wcześniej, to mogę wnioskować o zwrot kosztów.

    Proszę o potwierdzenie.

    1. Jeżeli umowę o kredyt hipoteczny zawarłeś po 22 lipca 2017 r. to limit nie ma znaczenia. Jak dzisiaj zaciągniesz kredyt i spłacisz go przed terminem to będzie mógł wnioskować o zwrot kosztów. Jeżeli umowa zawarta była przed 22 lipca 2017r, ale nie później niż 18.12.2011r, mieściła się w kwocie do 255550 złotych i została spłacona w całości to można starać się o zwrot kosztów. Odpowiadając na twoje pytanie to, jeżeli kredyt zaciągnięty jest po 18.12.2011r to możesz starać się o zwrot kosztów. Jeżeli instytucja finansowa odmówi zwrotu kosztów i będziesz rozważał wszczęcie sprawy sądowej to możesz napisać do Rzecznika Finansowego o wydanie tzw. „Istotnego poglądu”. Jest to materiał opiniodawczy o charakterze pomocniczym. Dla sądu nie jest on wiążący, ale w uzasadnieniu orzeczenia, sąd powinien ustosunkować się do argumentów w nim przedstawionych. Link do strony Rzecznika Finansowego https://rf.gov.pl U Rzecznika Finansowego można też zasięgnąć porad ekspertów z zakresu problemów z bankami pod nr. telefonu 22 333 73 25 – w godzinach 9.00-16.00 w dni powszednie.

Dodaj komentarz

Masz pytania? Zadzwoń