Strona główna > Baza Wiedzy > Kredyt gotówkowy- na co zwrócić uwagę przy jego zaciąganiu?

Kredyt gotówkowy- na co zwrócić uwagę przy jego zaciąganiu?

Ile naprawdę kosztuje kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy ile tak naprawdę kosztuje? Każdy kredyt kosztuje, ale nie oznacza to, że każdy jest zły. Kredyty można podzielić na konsumpcyjne i inwestycyjne. Jeśli kupujesz np. mieszkanie na które musiałbyś oszczędzać przez większość życia to może się okazać, że kredyt jest wręcz niezbędny. Jeśli natomiast często pożyczasz pieniądze i kupujesz coś, na co Cię nie stać, zamiast przez kilka miesięcy oszczędzać i kupić za własne pieniądze to jest to typowy kredyt konsumpcyjny. Drenuje on co miesiąc twój budżet domowy z nadwyżek finansowych które mógłbyś zaoszczędzić. Taki kredyt na pewno należy uznać jako zły.

Jeżeli już zdecydujesz się na wzięcie kredytu gotówkowego to musisz zwrócić uwagę na koszty dodatkowe takie jak:

1.Prowizja za przyznanie kredytu

przy niskich stopach procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej banki często stosują politykę, że dają bardzo niskie oprocentowanie kredytu, ale za to naliczają bardzo wysoką prowizję za udzielenie pożyczki.

Najlepiej poszukaj kredytu bez prowizji a jeśli Ci się nie uda to przy kredytach gotówkowych i ratalnych, nie powinna ona przekraczać 5 procent wartości kredytu.

2. Opłaty przygotowawcze

Nigdy nie bierz kredytu gdy w umowie są zarówno koszty prowizji jak i opłaty przygotowawczej. Ponieważ koszty kredytu są wtedy naprawdę bardzo duże.

czasami banki pobierają ją zamiast prowizji a niektóre firmy pożyczkowe biorą zarówno prowizję jak i opłatę przygotowawczą co drastycznie wpływa na koszt kredytu bądź pożyczki.

3. Ubezpieczenie kredytu

często banki dorzucają do kredytu różnego rodzaju ubezpieczenia które w praktyce Nas nie chronią. Dzięki takiej składce bank może zainkasować dodatkowo dodatkowych kilka procent oprocentowania rocznie.

Raczej staraj się unikać ubezpieczeń do kredytu gotówkowego. Jeśli już z nich korzystasz to zrób to świadomie i zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia tzw. OWU, żebyś nie był zaskoczony jak trzeba będzie skorzystać z polisy.

4. Opłaty za przedłużenie kredytu

dotyczy na ogół kart kredytowych i kredytów odnawialnych tzw. linii debetowych często używanych przy kontach rozliczeniowo- oszczędnościowych.

Każdy rok trwania limitu zadłużenia generuje kolejne prowizje. Pilnuj aby limity te nie były ustawione na zbyt wysokich poziomach a jeśli z nich nie korzystasz to je zamknij.

5. Warunki dotyczące terminu spłaty

spotykane są najczęściej przy ratach zero procent, jeśli spłacisz wszystkie raty w ciągu jakiegoś okresu np. w ciągu pół roku. Jeśli chcesz raty np. na dwa lata to bank naliczy Ci już wysokie odsetki.

Zawsze sprawdzaj dokładnie warunki promocji 0%.

Zanim zaciągniesz jakiekolwiek kredyt bądź pożyczkę to musisz porównać ofertę kilku banków. Nie daj się złapać na reklamy i nie sugeruj się procentami. Niestety ale prawie żaden bank nie przedstawia w swoich reklamach prawdziwego kosztu pożyczki. Do oprocentowania które zawsze wygląda bardzo atrakcyjnie, doliczane są wysokie prowizje i niekiedy obowiązkowe ubezpieczenia. Szukając korzystnego kredytu najlepiej jest porównać miesięczne raty dla tej samej kwoty i tego samego okresu. Gdy pomnożysz miesięczną ratę przez ilość rat to otrzymasz pełny obraz łącznych kosztów kredytu. Wtedy będziesz wiedział dokładnie ile naprawdę kosztuje kredyt gotówkowy.

Jeżeli jesteś zmuszony zaciągnąć kredyt gotówkowy i chcesz, żeby Nasi Eksperci Finansowi sprawdzili warunki tego kredytu, albo posiadasz go już i chcesz sprawdzić, czy Twoje zobowiązanie nadaje się do refinansowania i możesz odzyskać część poniesionych kosztów to zapraszamy do kontaktu: Kontakt » Parkiet Finansowy

You may also like
KREDYT GOTÓWKOWY
osoba liczy na kalkulatorze raty kredyt konsolidacyjny
KREDYT KONSOLIDACYJNY
FUNDUSZ WSPARCIA KREDYTOBIORCÓW
Zdolność kredytowa- co warto wiedzieć

1 Komentarz

  1. Pingback : Zdolność kredytowa- co warto wiedzieć » Parkiet Finansowy

Dodaj komentarz

Masz pytania? Zadzwoń