Strona główna > Baza Wiedzy > Pułapki kont osobistych- ROR

Pułapki kont osobistych- ROR

Konto osobiste ROR za darmo, ale pod warunkiem…

Teoretycznie większość banków oferuje konta osobiste za darmo, ale w praktyce nie do końca okazuje się to prawdą. Często trzeba spełnić szereg warunków aby konto było całkowicie bezpłatne np. minimalna wpłata w wys. 1000 zł. Coraz częściej też banki oferują za darmo prowadzenie rachunku ROR, ale już za kartę trzeba zapłacić, o czym nie zawsze można przeczytać na tytułowej stronie oferty.

Wybierając darmowe konto, lub przestrzegając warunków jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 6,00- 20,00 zł miesięcznie, co daje rocznie oszczędności na poziomie 72,00- 240,00 zł

Karta do konta gratis, ale tylko wtedy, gdy jej używasz…

To bardzo często stosowany wymóg. Bank pobierze prowizje, jeżeli nie wykonasz określonych limitów transakcji . Czasami jest to ilość operacji wykonanych kartą, a czasami kwota jaką trzeba wydać przy użyciu ,,plastiku” trzymanego w portfelu. Sprawdź jaki limit masz ustawiony.

Spełniając kryteria można zaoszczędzić od 5,00- 10,00 zł miesięcznie co rocznie da kolejne oszczędności w wysokości 60,00- 120,00 zł

Darmowe bankomaty, ale tylko czasami….

Jeszcze do niedawna, była to usługa standardowa. Niestety, wiele banków wycofuje się z tej praktyki. Darmowe pozostają tylko bankomaty banku, w którym posiadamy rachunek.

W tym przypadku trzeba bardzo uważać, ponieważ nie pilnując się możemy zapłacić od 1,00 zł do nawet 0,5% wartości transakcji dokonanej nie z tego bankomatu, który jest narzucony przez bank, a to z kolei spowoduje, że zapłacimy od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie w zależności od tego jak często korzystamy z bankomatów. Przestrzegając zasad rocznie można zaoszczędzić do kilkuset złotych .

Prowizje za przelewy…

Dziś w większości banków można za darmo wykonać przelewy przez Internet , ale wciąż są wyjątki, a więc rachunki osobiste w których nawet zwykły przelew internetowy kosztuje np. 50 gr. Korzystanie z usług oddziałów banku jest już z reguły drogi, zwykły przelew zlecony w placówce może kosztować nawet 10 zł.

Konto musi mieć ofertę darmowych przelewów, a oddziałów należy unikać.

Linia debetowa w koncie osobistym ROR – wysoka prowizja …

Roczna prowizja za możliwość korzystania z debetu nie powinna być wyższa niż 1% od wartości udostępnionej kwoty. Niestety po serii obniżek stóp procentowych banki próbują podnieść wysokość prowizji za debet na koncie. Należy też pilnować poziomu linii debetowej. Nie ma sensu płacić za udostępnienie zbyt wysokiej kwoty. Bank raz na jakiś czas nie omieszka zaproponować podwyższenia limitu, ale musisz pamiętać żeby nie przesadzić, bo w sytuacji kryzysowej zbyt duży limit może wepchnąć nas w spiralę długów.

Jeżeli korzystamy z limitu na koncie na poziomie np. 5000 zł i zapłacimy za to 1% rocznie zamiast 3% to już mamy oszczędność w wysokości 100 zł.

Ubezpieczenia dodawane do kont i kart płatniczych…

Banki dodają ubezpieczenia do kont za ok. 5 zł miesięcznie . Często przekonują nas, że dzięki takiej polisie klient nie musi się martwić o pieniądze na koncie w razie zgubienia karty, ponieważ polisa przenosi na firmę ubezpieczeniową wszystkie konsekwencje złodziejskich transakcji kartą. Niestety prawda jest taka, że odpowiedzialność ubezpieczyciela jest mocno ograniczona, do równowartości 150 euro czyli ok. 650 zł a to dlatego, że większe straty i tak zgodnie z prawem musi wziąć na siebie bank.

Unikając dodatkowych ubezpieczeń oszczędzasz kolejne 60 zł rocznie.

Podsumowując, czytajmy uważnie oferty i dopytujmy o szczegóły przy otwieraniu rachunku , bo wydawałoby się nieduże kwoty pobierane za kartę, przelewy, prowadzenie rachunku, rocznie mogą kosztować nas nawet ponad 1000 zł… Na dodatek trzeba mieć na uwadze, że banki nie dbają o stałych, lojalnych klientów ale walczą o pozyskanie nowych, oferując im preferencyjne warunki konta ROR. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku usług telefonicznych.

Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem dobrego rachunku ROR, zapraszamy do zapoznania się z Naszym rankingiem kont osobistych na stronie https://parkietfinansowy.pl/ranking-kont-osobistych/.

1 Komentarz

  1. Pingback : Formy inwestowania - wady i zalety. » Parkiet Finansowy

Dodaj komentarz

Masz pytania? Zadzwoń