Strona główna > Kredyty Hipoteczne > FUNDUSZ WSPARCIA KREDYTOBIORCÓW

FUNDUSZ WSPARCIA KREDYTOBIORCÓW

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Z powodu inflacji Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 r. aż dziesięciokrotnie podnosiła stopy procentowe. Najczęściej stosowany przez banki WIBOR 3M urósł od października 2021 do lipca 2022 r. z poziomu 0,67 do ponad 7,30%, co przełożyło się na drastyczny wzrost rat kredytowych.

Przypominamy o możliwości uzyskania pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).

Osoby spłacające kredyt hipoteczny, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć nawet na 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat.

Wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców może być przyznane, jeżeli spełniasz jeden z warunków.

1) w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status osoby bezrobotnej,

2) kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe,

3) miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – dwukrotności zwaloryzowanej zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 776,00 zł – 1.552,00 zł);w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – iloczynu dwukrotności kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, zwaloryzowanej zgodnie z przepisami tej ustawy i liczby członków gospodarstwa domowego. (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 600,00 zł – 1.200,00 zł na osobę).

W celu uzyskania wsparcia, kredytobiorca powinien złożyć wniosek do banku w którym zaciągnął kredyt.

Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostała część wsparcia zostanie umorzona.

Niestety występuje też ograniczenie w uzyskaniu wsparcia z FWK. Kredytodawca nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu.

Jeżeli potrzebujesz wzoru wniosku o wsparcie z FWK to zapraszamy do kontaktu. Prześlemy Ci go na maila.

You may also like
KREDYT GOTÓWKOWY
osoba liczy na kalkulatorze raty kredyt konsolidacyjny
KREDYT KONSOLIDACYJNY
Kredyt gotówkowy- na co zwrócić uwagę przy jego zaciąganiu?
Zdolność kredytowa- co warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Masz pytania? Zadzwoń